Projekat književnog kluba KNJAŽEVAC

MILAN KUNDERA SURAĐIVAO SA KOMUNISTIČKOM TAJNOM POLICIJOM

Pisac Milan Kundera, autor slavnog romana „Nepodnošljiva lakoća postojanja“, 1950. je prokazao jednog studenta čehoslovačkoj komunističkoj policiji, zbog čega je mladić osuđen na 22 godine zatvora, piše časopis Respekt u broju od ponedjeljka.

Priču političkog tjednika o Kunderinu prokazivanju studenta, navodnoga zapadnog špijuna, u ponedjeljak su prenijeli i javni mediji, novinska agencija CTK i češka televizija CT.

Prema navodima lista, tek se nedavno ispostavilo da je Kundera mladoga češkog pilota Miroslava Dvoraceka, koji je radio za zapadne obavještajne službe, prijavio tajnoj službi tadašnjeg režima StB-u.

– Danas oko 16 sati, student Milan Kundera rođen 1. travnja 1929. u Brnu došao je u ovu postaju kako bi priopćio da se jedna studentica treba tijekom večeri sastati sa stanovitim Miroslavom Dvoracekom. Potonji je pobjegao iz vojske, a lani u proljeće je ilegalno boravio u Njemačkoj – piše u policijskom izvješću broj 624 iz 1950. koje se čuva u pismohrani ministarstva unutarnjih poslova, a koje je citirao časopis.

Dvoracek, koji je nakon dojave uhićen na mjestu na kojem se trebao sastati s djevojkom, osuđen je isprva na smrtnu kaznu koja je kasnije pretvorena u 22 godine zatvora. Dvoracek je iz zatvora poslan na prisilni rad u rudnik urana, kao i većina tadašnjih političkih zatočenika. Pušten je nakon četrnaest godina, 1963., kada je Kundera upravo bio objavio „Smiješne ljubavi“, roman kojim je počeo njegov uspon prema slavi, piše Respekt.

Kundera koji je tada imao 21 godinu, nije osobno poznavao mladića kojeg je prokazao, ali je za sastanak čuo od osobe koja je posredovala u njemu, prema istrazi koju je proveo Adam Hradilek, autor novinskog napisa.

Potonji, koji sad radi u Institutu za istraživanje totalitarnih režima, slučajno je naišao na Kunderino ime pretražujući arhive koji su bili povezani s pričom koju mu je ispričala studentica koja se trebala sastati s vojnim pilotom.

Dvoracek, češki vojni pilot, napustio je Čehoslovačku 1948., nakon dolaska komunista na vlast. U izbjegličkom logoru u Muenchenu vrbovala ga je zapadna obavještajna služba i vratila u njegovu zemlju gdje ga je zaposlila kao poštara. Dvoracek je danas osamdesetogodišnjak, živi u Švedskoj i nedavno je prebolio srčani udar.

Kundera, autor romana „Šala“, „Život je drugdje“, „Oproštajni valcer“, 1975. je emigrirao u Francusku, gdje je izgradio međunarodnu književnu karijeru. Već dugi niz godina odbija svaki razgovor s novinarima, a povremeno incognito dolazi u domovinu, gdje njegovo djelo nailazi na stanovito neprihvaćanje, napose zato što se odrekao materinjeg jezika i piše na francuskome.

Pisac koji nije htio odgovoriti na pitanja Respekta o aferi Dvoracek nije jedini europski umjetnik čija je prošlost bila u žiži javnosti. Nijemac Guenter Grass, dobitnik Nobelove nagrade za 1999. priznao je da je u Drugom svjetskom ratu bio član SS postrojba.

Kundera porekao izdaju sunarodnjaka 1950.

Pisac Milan Kundera kategorički je porekao u ponedjeljak da je 1950. izdao jednog sunarodnjaka komunističkoj policiji Čehoslovačke, nakon što je češki institut za proučavanje totalitarnih režima objavio jedan zapisnik iz tog doba. „Potpuno sam iznenađenom nečim što uopće očekivao, o čemu do jučer ništa nisam znao i što se nije dogodilo“, rekao je u telefonskom razgovoru s češkom agencijom CTK. Dokument na kojem se pojavljuje njegovo ime, za njega je nepoznanica, rekao je za Kundera za CTK. Češki institut za proučavanje totalitarnih režima je objavio u ponedjeljak navečer na svojoj internet stranici izvješće komunističke policije Čehoslovačke o iskazu Milana Kundere prije uhićenja Miroslava Dvoraceka, dezertera koji je zatim osuđen na 22 godine zatvora. Faksimil zapisnika 624/1950 je stavljen na internet stranicu instituta osnovanog 2007. kako bi osvijetlio povijest bivše komunističke zemlje na temelju pismohrana ministarstva unutrašnjih poslova i tajne policije.

Izvor: Večernji hr / Hina

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *