БЕОГРАД – Дела холандских и фламанских мајстора графике домаћа публика моћи ће да погледа на изложби под називом „Изворна истина Црно-белог“, која се 18. маја отвара у Народном музеју у Београду.
Из збирке, коју чини 220 графичких листова насталих у Холандији и Фландрији од почетка 16. до 18. века, Народни музеј је за ову прилику издвојио 45 дела, преко којих се може пратити историјски развој уметности графике. Међу уметницима се издвајају: Лука ван Лајден, Јохан Саделер, Хенрик Голцијус, Рембрант ван Ријн, Адријен Остаде, Јан и Андреас Бот, Јан ван де Валде, Николас Берхем, Лука Форстерман и други.
– Нарочито су значајни Рембрантови експерименти у бакропису, који су на изложби представљени радовима „Портрет човека“ из 1631. и „Ecce homo“ из 1636. Холандски и фламански графичари су у бакропису варирали могућности барокне концепције светлости и сенке. Њихови експерименти су показали да управо графика носи потенцијал онога што је Ролан Барт у свом огледу о фотографији „Светла комора“ назвао „изворном истином Црно-Белог“ – истичу у Народном музеју.
Према њиховим речима, полазећи од претпоставке да је управо штампана графика у периоду од 16. до 18. века могла да задовољи архаичну и сталну потребу човека за сопственим пројектовањем и за присвајањем стварности, призори с тематиком из свакодневног живота и пејзажи могу да се схвате и као претеча фотографије.
– Штампане графике су у своме времену биле веома популарне. Оне су чиниле уобичајени декор кућа, биле су репрезент њиховог живота, онога у шта су Холанђани веровали, одраз њиховог укуса и интересовања – истичу у Народном музеју.
Изложба „Изворна истина Црно-белог“ приређује се поводом Међународног дана музеја и Регионалног скупа недерландиста средње Европе. Поставку можете погледати до 19. јуна.
Извор: Правда