Projekat književnog kluba KNJAŽEVAC

LETITE SA DŽEKOM NIKOLSONOM

Hepening u Londonu: Gledaoci obučeni kao pacijenti za vreme projekcije filma „Let iznad kukavičjeg gnezda“

„Tajni bioskop“: Novi trend u gledanju filmova

U vreme kada većina filmskih stručnjaka predviđa da budućnost filma predstavljaju 3D tehnika i multipleks bioskopi, u Londonu se pojavio novi trend koji iskustvo gledanja filma diže na viši nivo. Reč je o hepeningu zvanom „Tajni bioskop“ (Secret Cinema), u kojem se jednom mesečno održavaju specijalne projekcije na tajnim lokacijama, uz rekonstrukciju kompletnog okruženja po uzoru na film, s ciljem da se publika uključi u delo umesto da samo sedi i pasivno gleda.

Moto „Tajnog bioskopa“ je: „Ne recite nikome“, jer je lokacija hepeninga, kao i film koji će biti na programu, tajna do samog kraja. Kada publiku dovedu do mesta prikazivanja filma, pojavljuju se glumci obučeni u kostime nalik onima iz dela koje je na programu, a tu je obično i gomila detalja koji se poklapaju sa zapletom filma. Većina posetilaca bila je oduševljena preciznošću do koje su organizatori išli da bi rekonstruisali svet iz filmova koji su prikazivani.

Primera radi, kada je prikazivano remek-delo Miloša Formana „Let iznad kukavičjeg gnezda“, događaj je održan u psihijatrijskoj ustanovi, bio je tu i glumac-dvojnik Džeka Nikolsona, a publika je nosila mantile kakve su nosili pacijenti… U slučaju „Blejd ranera“ Ridlija Skota gledaoci su na tajnu lokaciju po ugledu na kinesku četvrt Los Anđelesa odvezeni autobusom u kojem su stjuardese nosile oznake „Utopia erlajnsa“, a dvojica glumaca su na vrhu skladišta u kojem je projekcija održana rekonstruisali filmski okršaj Harisona Forda i Rutgera Hauera.

Profesor na predmetu Kultura medija na Fakultetu za medije i komunikacije Univerziteta „Singidunum“ Jovan Čekić kaže za „Blic“ da je ovaj hepening logična posledica činjenice da klasičnim bioskopima konstantno pada poseta, jer je „katedarska“ odlika bioskopa u vidu zakovanosti za sedišta već dugo pase, pošto se interaktivnost pojavljuje u svakodnevnom životu.

„Ceo svet je uvezan internetom“, kaže Čekić i dodaje da je to upravo dovelo do novog odnosa prema filmu, koji je zasnovan na interaktivnosti.

„O tome dobro govore i osnivači ‘Tajnog bioskopa’ kada kažu da publika sada želi da učestvuje u događaju, a ne samo da bude posmatrač.“

Dokaz da su novi filmski trendovi stigli i do nas jeste nedavna premijera interaktivnog filma „Uber life“ Lazara Bodrože. Glumac Milutin Milošević, koji je igrao u „Uber lifeu“, kaže za „Blic“ da nije siguran da li je interaktivni film budućnost kinematografije, ali da je svakako zabavan i koristan. „Iskustvo koje sam stekao radeći na „Uber lifeu“ je dobro i korisno, zabavno je biti uključen u realizaciju takvog eksperimentalnog filma. Interaktivni filmovi su nešto između video igre i filma i imaju veliki potencijal. Inspirativni su i, kao i klasičan film, pružaju mogućnost za radost i igru“, kaže Milošević.

Profesor Čekić ide korak dalje, i u oblačenju gledalaca u odeću sličnu onoj na filmu koji gledaju u „Tajnom bioskopu“ vidi tragove karnevalskog nasleđa ljudske kulture, koji mogu imati i političke korene, a ne samo da pružaju golu zabavu. „Tu postoji dvostruko značenje, jer ljudi žele da učestvuju, ali je to i proizvod ekonomske i političke krize. Ljudima je dosadilo da žive u krizi i stresu, a ovo je njihova forma otpora, što vuče korene iz srednjovekovnih karnevalskih strategija odnosa prema stvarnosti. Ljudima je dosta ispraznosti, šablona i klišea – oni žele novi odnos prema umetnosti. Prikazivanje filmova poput ‘Leta iznad kukavičjeg gnezda’ i naročito ‘Blejd ranera’ predstavlja zanimljiv primer čitanja starih filmova na nov način, čime nam se nagoveštava slika budućnosti slična onoj prikazanoj upravo u fantastičnom filmu Ridlija Skota“, smatra profesor Čekić.

Vožnja autobusom firme „Krstić“

Na pitanje u kojem bi filmu voleo da učestvuje ako bi „Tajni bioskop“ zaživeo i u Srbiji, Milutin Milošević kaže da je to svakako „Big Lebovski“ Braće Koen. Jovan Čekić dodaje da i u Beogradu ima mnogo sjajnih prostora koji nisu iskorišćeni, a jedna od upotreba mogla bi biti upravo za filmske projekcije nalik ovima iz „Tajnog bioskopa“.

I zaista, možda nije daleko dan kada ćete na projekciju filma krenuti Šijanovim autobusom firme „Krstić“, ili u ljubičastoj „ajkuli“ Nikole Koje iz filma „Mi nismo anđeli“ Srđana Dragojevića…

Izvor: Blic Online Milan Vukelić

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *