Foto: AP, Ronald Goršić/CROPIX
Razvojem industrije pojavile su se pjesme koje se bave radničkim, klasnim i socijalnim pitanjima
ZAGREB – Povijest pjesama posvećenih radu i radništvu duga je i dvojaka. S jedne strane već više od dva ili tri stoljeća postoje pjesme koje su se pjevale uz rad na polju, kako u Mississippiju tako i u Međimurju, ili one koje su uz prisilni rad pjevali zatvorenici i crni američki robovi.
Od folka do rapa
S druge strane, razvojem industrije i radničke klase počele su se pojavljivati pjesme u kojima su se njihovi autori ili izvođači – dio tih pjesama vode se kao tradicionalne, odnosno narodne ili pučke pjesme bez poznatoga, odnosno potpisanog autora – bave radničkim, klasnim i socijalnim pitanjima.
Često su te pjesme označavane pojmom protestnih folk pjesama, a svoju preobrazbu počele su doživljavati usporedo s usponom diskografske industrije, prvo u folk, a potom u blues, country i rock, pa čak i rap glazbi.
Davno preminuli Woody Guthrie, uz čije je bolničko uzglavlje bdio i mladi Dylan, odnosno još uvijek živući i Pete Seeger za čijim je repertoarom posegnuo Bruce Springsteen na albumu „We Shall Overcome: The Pete Seeger Session“, country kantautori poput Merlea Haggarda, rock-revolucionari poput Johna Lennona i punk-rock prvoborci poput The Clasha jasna su linija razvoja protestnih i radničkih pjesama čiji jedan mogući izbor, posložen po abecedi njihovih izvođača, donosimo u povodu 1. maja, praznika rada danas, neoliberalnim kapitalizmom gotovo uništene radničke klase.
Izbor stranci
* Bachman Turner Overdrive – Takin’ Care Of Business
* Billy Bragg – There Is Power In A Union
* Bob Dylan – Maggie’s Farm
* Bruce Springsteen – Factory
* Bruce Springsteen – Pay Me My Money Down
* David Allan Coe – Take This Job and Shove It
* Green Day – 21st Century Breakdown
* Hard Fi – Cash Machine
* John Lennon – Working Class Hero
* Merle Haggard – Are The Good Times Really Over
* Merle Haggard – Workin’ Man Blues
* Neil Young – Ordinary People
* Pete Seeger – Talking Union
* The Clash – Career Opportunities
* Woody Guthrie – This Land Is Your Land
I tu i tamo u istom loncu
Socijalizam, potom njegov krah, pa rat, tranzicija i privatizacija te uspon konzumerizma i balkanski primitivne verzije kapitalizma, razlozi su zbog kojih je kontekst i narav u hrvatskoj i ex-YU nastalih klasnih, socijalnih pjesama, čiji izbor ovdje donosimo, donekle drukčiji, ali nama baš zato i zanimljiviji i razumljiviji. Sigurni smo da i svatko od vas koji živite od svog a ne tuđeg rada ili ste tijekom privatizacije i današnje krize ostali bez posla, imate neke svoje favorite na slične teme.
Kako god okrenuli, radnička klasa i tu i tamo danas je u istom loncu. No, barem možemo zapjevati, a da zbog toga ne odemo u zatvor.
Izbor domaćih:
* Arsen Dedić – Ministarstvo straha
* Arsen Dedić – Ratni profiteri
* Azra – Uvijek ista priča
* Damir Avdić – Po asfaltu i betonu
* Edo Maajka – Mater vam jebem
* Edo Maajka – Sevdah o rodama
* Haustor – Radnička klasa odlazi u raj
* Hladno pivo – Moralne dileme vlasnika BMW-a
* Hladno pivo – U carstvu pasea
* Idoli – Maljčiki
* Letu štuke – Minimalizam
* Prljavo kazalište – Moj dom je Hrvatska
* S.A.R.S. – Buđav lebac
* TBF – Nostalgična
* TBF – Šareni artikal
* Termiti – Vjeran pas
Izvor: Popboks Aleksandar Dragaš