ДАЉ – У родном месту Милутина Миланковића, у Даљу у Хрватској, у обновљеној кући-музеју у петак и суботу одржани су четврти по реду „Дани Милутина Миланковића“, и на њима међународни научни скуп под називом „Миланковић, календар, време“.
– Нашем великом научнику светска наука се више одужила него држава у којој је рођен, данашња Хрватска, и држава Србија у којој је стварао. Светска наука уврстила је Милутина Миланковића међу 15 највећих научника свих времена који су се бавили планетом Земљом, па тако по један кратер на Месецу и Марсу носе његово име, као и једно небеско тело – рекао је за „Правду“ Ђорђе Нешић, директор Културног и научног центра „Милутин Миланковић“.
Он је додао да Европско геофизичко друштво од 1993. године додељује медаљу за област геофизике са Миланковићевим ликом, а да је УНЕСКО 2009. годину, поводом 130. годишњице његовог рођења, прогласио Миланковићевом годином.
– НАСА је, такође, донела одлуку да будућа експедиција на Марс носи његово име. Миланковићево најпопуларније дело „Кроз васиону и векове“ годинама је било обавезна лектира у немачким средњим школама, а у Хрватској и Србији још није – подсећа Нешић.
Према његовим речима, Миланковићева родна кућа, у једном од некад највећих српских села у Источној Славонији, Даљу, комплетно је обновљена 2009. године, већим делом уз помоћ државе Србије и уз помоћ Хрватске. Под покровитетељством тамошњег министарства науке, културе и спорта је одржан и овај скуп.
– Пре тога, родна кућа богатих Миланковића била је запуштена и тотално пропала, а током 30 година у њој је била станица милиције. Сада смо јој вратили стари сјај и функцију, са циљем да у њој, кроз организацију разних научних и културних садржаја, популаризујемо дело великог научника. Ове године, четврти пут откако се одржавају „Дани Милутина Миланковића“, главна тема је његов календар, а на првом научном скупу посвећеном овој теми учествује шест универзитетских професора, међу којима и два академика – наглашава Нешић.
То су академик ХАЗУ (Хрватска академија знаности и умјетности) проф. др Владимир Паар, проф. др Александар Петровић са Универзитета у Крагујевцу, проф. др Ђорђе Ђурић са новосадског Универзитета, протојереј др Радомир Милошевић, проф. др Слободан Марковић са Универзитета у Новом Саду и дописни члан САНУ др Зоран Кнежевић, директор Астрономске лабораторије у Београду.
Скуп је започео представљањем ученицима усмерених средњих школа у Даљу Миланковићевог интерактивног софтвера за почетнике, после кога је глумац Београдског драмског позоришта Саво Радовић извео монодраму, коју је сам припремио према научниковом делу „Успомене, доживљаји и сазнања“ – каже Ђорђе Нешић, и позива научну и другу јавност да се укључивањем у будуће „Дане Милутина Миланковића“ одужи српском научнику светског гласа.
Велики часовничар
Проф. др Александар Петровић рекао је да је Милутин Миланковић велики часовничар, јер сат који је он „навио“ и данас одлично ради, као и сат који избија од пре 132 године, када је овај научник рођен. Протојереј др Радомир Милошевић истакао је велики Миланковићев допринос реформи црквеног календара.
Дело је његова најбоља легитимација
Најбоља Миланковићева легитимација је, како је рекао академик Владимир Паар, његов допринос климатографији и геофизици, заједно са Аристотелом, Дарвином и Хрватом Андријом Моховичићем.
– Лоше је што мало људи о томе зна. Миланковић нема скулптуру ни у Загребу, ни у Осијеку, али ни у Београду, међутим, има свој кратер на месецу, као и Јулије Цезар, Никола Тесла, Њутн, и Ајнштајн, што је бар 30 пута значајније од Нобелове награде – закључио је проф. др Владимир Паар.
Извор: Правда