TRADICIONALNI konkurs „Novosti“ za najbolju karikaturu, ustanovljen pre 42 godine pod imenom Petra Pjera Križanića, slikara koji je početkom 20. veka etablirao karikaturu kao novinarski „žanr“, dobio je nove laureate.
U Galeriji „Progres“, u ponedeljak u 19 sati, pobednicima takmičenja koje je po značaju odavno prevazišlo granice Srbije, svečano će biti uručene nagrade – Zlatnog „Pjera“ (Plaketa, rad Nebojše Mitrića) i 100.000 dinara, dobiće Milanko Kaličanin iz Kraljeva. Njegova karikatura bez reči, kako je ocenio žiri kojim je predsedavao akademik Dušan Kovačević (članovi su bili glumac Petar Kralj, satiričar i aforističar Voja Žanetić, slikar Caja Radojčić i karikaturista Muhamed Đerlek, prošlogodišnji pobednik ovog konkursa), bila je najbolja u konkurenciji 122 rada koji su ove godine ušli u uži izbor (ukupno je pristiglo 665 radova 169 autora). Nagrađene, kao i karikature koje su se našle u užem izboru, deo su postavke u galeriji „Progres“.
Srebrni „Pjer“ i 50.000 dinara pripašće Nikoli Pejkovu iz Crepaje, autoru karikature pod naslovom „Maske“, a Bronzani „Pjer“ i 30.000 dinara biće uručeni Jovanu Prokopljeviću iz Zemuna, autoru karikature bez reči.
Najbolji karikaturista portreta ove godine je Zoran Tovirac Toco iz Zemuna, koji će za pobednički rad – portret Ivana Tasovca, direktora Beogradske filharmonije, koji nosi naslov „Trilogija politička – sportska – kulturna“ dobiti Plaketu „Pjer“ i novčani iznos nagrade od 40.000 dinara.
Posebna zanimljivost ovogodišnje svečanosti u Galeriji „Progres“ svakako je otvaranje izložbe svih pobedničkih karikatura tokom protekle četiri decenije, koliko traje jedno od najrelevantnijih i najcenjenijih takmičenja za najbolju karikaturu na ovim prostorima, kako ga ocenjuje Dušan Kovačević
– Karikatura kao sjajan aforizam mora da bude složena, svima jasna, aktuelna i uvek na svoj način šarmantna. Najbolje su univerzalne karikature, koje mogu da se objave u bilo kom časopisu na svetu, ili koje može da razume bilo koji stranac koji dođe ovde. Ono što mogu da kažem i što je apsolutno tačno jeste činjenica da imamo sjajne aforističare koji su ušli u mnoge svetske antologije, i sjajne karikaturiste. Karikatura je u tradiciji naše likovne umetnosti bila uvek izuzetno značajna i poštovana. Desila se, međutim, stvar koja je dobra kolateralna šteta – kao i u pozorištu i na filmu, nije više toliko bitna ta, takozvana, „politička priča“. Samim tim, i karikatura je postala manje satirična u političkom smislu, što je, moglo bi se reći, vrsta mane, a više univerzalna, što je vrsta kvaliteta – smatra Kovačević.
Izložba u Galeriji „Progres“ biće otvorena do 6. decembra.
PRIČA O SUDBINI ČOVEKA
SVE tri nagrađene karikature su na izuzetno aktuelan i majstorski nacrtan način ispričale priču o sudbini čoveka u današnjem svetu. Univerzalne su po poruci i po bitnosti, poimanju sudbina u civilizaciji koja se planetarno urušava – na neki način su i opomena, i upozorenje i vapaj za razumom. Ove crteže- karikature je teško prepričati, jer je njihova vrednost upravo u tome što su mogu razumeti ne samo u formi koju su autori izneli na papiru, sa višeslojnim tumačenjima i značenjima. Ona je originalna u svojoj autentičnosti pera, a ne u mogućnosti vrednosti izgovorene ili prepričane reči, zapisao je žiri o pobedničkim karikaturama 42. konkursa.
Izvor: Večernje novosti R. R.