Projekat književnog kluba KNJAŽEVAC

FRANCUSKA OTKUPILA KAZANOVINE MEMOARE

Dva i po veka nakon što je Đakomo Kazanova prognan iz Pariza, slavni venecijanski avanturista vratio se u grad svetlosti, svoj drugi dom, preko svojih memoara koje je Francuska nacionalna biblioteka kupila za 6,8 miliona evra.

Jedini rukopis Kazanovinih memoara, „Priča o mom životu“ (Histoire de ma vie), jedan od književnih bisera i „svojevrsna enciklopedija života u 18. veku“, kupljen je od nemačke izdavačke kuće Brokhaus u čijem je posedu bio od 1821.

Donacija „finansijske kuće“ koja je tražila da ostane anonimna omogućila je Francuskoj nacionalnoj biblioteci da kupi knjigu od 3.700 stranica koju je čuveni zavodnik napisao na francuskom jeziku između 1789. i 1793.

Francuski ministar kulture Frederik Miteran izjavio je tim povodom da je to „najspektakularnija kupovina koju je ikada obavila neka francuska biblioteka“.

Kazanova je u velikoj žurbi pobegao iz Pariza 1760. godine nakon što je na sebe navukao gnev pojedinih uticajnih ljudi iz okruženja Luja XV zbog zavođenja njihovih supruga i kćerki i niza prevara čije su oni bili žrtve.

Priča o sudbini rukopisa gotovo je isto toliko živopisna koliko i život legendarnog ljubavnika koji je u 73. godini umro u izgnanstvu u Bohemiji.

Od početka 19. veka, širom Evrope objavljeno je bezbroj verzija Kazanovinih memoara koje su uglavnom sve bile usredsređene na njegove ljubavne podvige sa 120 žena i devojaka, uključujući i jednu časnu sestru.

Za originalnu verziju se dugo verovalo da je uništena u bombardovanju Drezdena 1945, ali se kasnije ispostavilo da se nalazi u jednom sefu.

Danas su poznate dve verzije Kazanovinih memoara: cenzurisana, pod naslovom „Memoari Đakoma Kazanove od Sengalta“ (1826-1838) i integralna, objavljena 1960. godine u izdanju kuće Brokhaus.

Rukopis sadrži mnoga precrtana imena koje je Kazanova izbacio, zamenivši ih inicijalima, zajedno sa pojedinim škakljivim delovima kada je pripremao rukopis za objavljivanje.

Memoari pružaju redak senzitivni prikaz života u velikim evropskim gradovima u 18. veku.

Kazanovine avanture se čitaju kao što gledamo akcione filmove, sa scenama seksa, iznenadnim obrtima, vratolomnim bekstvima, duelima, poterama i prevarama.

Izvor: RTV/Tanjug

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *