Grad inspirisan Ivom Andrićem
Gradnja Kamengrada počeće na Vidovdan, 28. juna, uz zvuke „Karmine Burane“ u izvođenju Simfonijskog orkestra RTS koji će se simbolično mešati sa zvucima bagera i bušilica. Najvažniji objekti biće završeni sledeće godine na jesen, a ceo grad površine 2,5 hektara za četiri godine – saopštili su Emir Kusturica, proslavljeni reditelj i Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske, juče u Biblioteci grada Beograda.
Kamengrad će se prostirati na 2,5 hektara i biće izgrađen za četiri godine: Emir Kusturica
Maketa Kamengrada
Kamengrad ili „Andrićev grad“, posvećen sećanju na velikog pisca, biće izgrađen u Višegradu u blizini mosta Mehmed-paše Sokolovića i biće to, kako Kusturica reče, „prvi projekat u istoriji čovečanstva inspirisan literaturom“.
– Andrić je najveći umetnik južnoslovenskih naroda svih vremena i treba da dobije grad. Kamengrad se zida da nikada ne bude srušen. Biće to grad bez kasarne, a čuvaće ga njegova tradicija. Predstavljaće duh Republike Srpske projektovan iz ugla velikog pisca – rekao je Kusturica, i objasnio da će grad arhitektonski predstavljati različite periode u istoriji i umetnosti kao i stalne političke i socijalne turbulencije na ovom podneblju: smene vlasti, rušenja i obnavljanja Višegrada.
– Za vreme Otomanske imperije Zapad je imao renesansu, pa će ovaj grad na sudaru inkopatibilnih civilizacija imati i taj duh Mediterana i renesanse; mešaće se stilovi Otomanskog carstva i Austrougarske monarhije. Istorija će biti prisutna kroz arhitekturu, pa ćemo, paradoksalno, graditi i srušene kuće ne bi li svi istorijski periodi našli svoje mesto u gradu – ispričao je Kusturica i pokazao 3D mapu Kamengrada.
U Kamengradu će raditi sto ljudi
Kusturica je objasnio i ekonomski, socijalni i kulturni značaj Kamengrada. Prema njegovoj proceni, između 200 i 300 hiljada posetilaca obilaziće ovaj grad, a 100 ljudi biće zaposleno u njemu.
– Biće otvoreno oko 100 radnih mesta. Drvengrad na Mećavniku zapošljava upravo toliko ljudi. U poslednjih nekoliko godina rodilo se čak 65 dece koja bi se da nije Drvengrada rodila na nekom drugom mestu – rekao je Emir.
Kamengrad će imati Gradsku kuću, pozorište (Višegrad ga nema), bioskop, kuću Ive Andrića, u koju će po ideji Matije Bećkovića najverovatnije biti prenet pepeo slavnog pisca. U gradu od kamena biće i škola i, simbolično, ruševina bivšeg zatvora, zatim muzej koji upriličava doživljaj strarog srpskog dvora, zanatske radnjice, ali i kafane i moderan hotel sa spa-centrom kapaciteta 100 ležajeva.
– Emir je naš najveći umetnik, čovek neiscrpne energije koji završi sve što započne. Ideja da se ovo gradi jeste njegova, a RS i ja obezbeđujemo logistiku. Bez Kusturice sve ovo ne bi imalo smisla jer ne postoji nijedno drugo ime koje bi moglo da uloži svoj ugled da bi pokrenulo i završilo ovakav projekat. Želimo da ovaj grad živi sa dva velika imena: Ivo Andrić i Emir Kusturica – ispričao je Milorad Dodik, predsednik RS, i izrazio želju da Kamengrad jednoga dana bude i scenografija za novi Emirov film „Na Drini ćuprija“.
– Film je moguća konsekvenca, a grad je grad. Kamengrad treba da pacifikuje sva ratna iskustva koja nisu dozvolila da se razvije renesansa. Pitanje filma je pitanje ekonomskih sredstava jer on košta više nego izgradnja grada – rekao je Emir i istakao da „Na Drini ćuprija“ za naš narod ima važnost Starog zaveta.
Na pitanje kako reaguje na nedobronamerne komentare u vezi s ovim svojim projektom, slavni reditelj je rekao:
– Dodik u ja smo se sastali u najboljoj nameri da gradimo multietničku Bosnu, a oni koji su protiv toga Dodika su hteli da smaknu, a mene mrze preko svake mere. Ali, ko god radi i gradi biva kritikovan od onih koji ne rade i ne grade – zaključio je Kusturica.
Kusturica lično kontroliše troškove
Izgradnja Kamengrada koštaće između 10 i 12 miliona evra. Grad će se prostirati na 2,5 hektara, a izgradiće se 17.500 kvadrata. Gradnja počinje 28. juna, a za četiri godine trebalo bi da bude potpuno završen. Radiće se fazno, iz tri dela od po 6.000 kvadrata. Svi javni objekti: gradska kuća, pozorište, muzej… do kraja decembra biće u tzv. sivoj fazi, a u septembru sledeće godine ovi objekti biće završeni, a glavna ulica otvorena.
– Sav novac namenjen gradnji biće u to svrhu i upotrebljen, pa će kvadrat u sivoj fazi iznositi samo 150 evra. Kad bismo angažovali bilo koju građevinsku firmu, dali bi nam ponudu 55 miliona za ceo projekat, pa bismo se našli na 40 miliona… (smeh) Ovako ću lično kontrolisati gde ide svaki dinar. Jer u osnovi ove građevine nije kvadrat, već moral i estetika – istakao je Kusturica.
Izvor: Blic Online Simonida Milojković